Mobbing w pracy - jak się ratować?

Obowiązki pracownika i pracodawcy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LUBIANA
Posty: 33
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:27

07 sie 2019, 09:08

W jaki sposób się można ratować, jeżeli w pracy stosuje się na kimś mobbing? Gdzie to zgłosić? Jakie dowody trzeba mieć?
Awatar użytkownika
Fryzu6544
Posty: 17
Rejestracja: 24 lip 2019, 06:34

15 sie 2019, 17:45

Jak dokładnie wygląda ten mobbing?
Awatar użytkownika
KonsM80
Posty: 1
Rejestracja: 18 wrz 2019, 09:42

18 wrz 2019, 09:59

Złożyć skargę w PIP, czyli Państwowej Inspekcji Pracy (mają nawet gottowy wzór), potem napisać pozew o mobbing i złożyć go bezpośrednio w Sądzie Pracy.
Jest kilka rodzajów mobbingu (horyzontalny, skośny itp), więc w zależności od rodzaju trzeba zbierać dowody wg zasady:
1 dokumentuj przypadki mobbingu
2 sprzeciwiaj się mobbingowi, komunikuj, że nie akceptujesz tego zachowania
3 zbieraj świadków
4 zbieraj dowody (maile, notatki, nagrania itp.)
5 rozmawiaj o tym, że jesteś ofiarą mobbingu z rodziną i przyjaciółmi
6 spotkaj się z psychologiem, jeśli twoje samopoczucie uległo pogorszeniu z powodu zachowania mobbera względem Ciebie
7 powiedz o mobbingu osobie z działu HR
8 ostatnie to złóż pisemną skargę do szefa lub osoby nadrzędnej

Mało jest niby w nowym przepisie o tym jak to robić i jak udowodnić ale tak wygląda:

Art. 94³ § 2 Kodeksu Pracy: Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Mobberem może być: przełożony, współpracownik, członek zarządu, a nawet szef. Jego działania i zachowania powinny być najczęsćiej: regularne (np. przynajmniej raz w tygodniu), długotrwałe (np. ponad sześć miesięcy), upokarzające, systematyczne i uporczywe.

Jak Fryzu6544 napisał, musisz dokładniej opisać taki problem, a dodatkowo pytać lekarzy (psychologów) jakie to ma na Tobie wpływy.
Ciężko to w kilku zdaniach napisać i wszystkie takie sprawy są osądzane indywidualnie, a ciężko to udowodnić...
Powodzenia
Awatar użytkownika
LUBIANA
Posty: 33
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:27

23 lis 2019, 21:43

Ja również stawiam na skargę - takich rzeczy to akurat nie ma co przepuszczać.
Awatar użytkownika
rea8194antoni
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2019, 09:26

11 gru 2019, 09:31

ja dużo nagrywałem i próbowalem "namówić" ludzi żeby byli moimi świadkami ale oczywiscie jako facet to patrzyli na mnie że jak ja moge być ofiarą mobiingu... w końcu doszło do tego że skorzystałem z pomocy adwokata. Jak potrzebujesz to moge dac namiar na dobrego prawnika z kancelarii która się nazywa lexstrada. Mi Pan dziubak bardzo pomógł.
Awatar użytkownika
rysieallo
Posty: 13
Rejestracja: 31 sty 2020, 16:58
Lokalizacja: Wrocław

31 sty 2020, 17:11

Mobbing to bardzo poważny problem który jest lekcewazony w polsce a tak byc nie powinno. Zgłasza się takie rzeczy zazwyczaj do PIPu, ale postepowanie moze byc dlugie i nie przyenisc oczekiwanych skutkow. Znajoma padla ofiara mobbingu, a gdy tylko szefostwo dowiedzialo sie, ze planuje cos z tym zrobic, zglosic, to od razu ja zwolnili - klasyka. Walczyla dalej i udalo jej sie cos ugrac, a zmiana pracy wyszla jej tylko na dobre.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakłady pracy”


Doradca Finansowy Gdańsk Doradca Finansowy Kraków Biznes Forum
Forum VW Regeneracja wtryskiwaczy Doradca Finansowy Wrocław
Darmowe ogłoszenia o pracę Kredyty dla pracujących za granicą Portal ogólnoteoretyczny
Strony internetowe Zielona Góra Ubezpieczenia Zielona Góra Forum mechaniczne
Skup aut Poznań Organizacja imprez Forum PHP
Skup aut w Poznaniu - wielkopolska Forum webmasterów Kredyty Warszawa