Mobbing w pracy - jak się ratować?

Obowiązki pracownika i pracodawcy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LUBIANA

07 sie 2019, 09:08

W jaki sposób się można ratować, jeżeli w pracy stosuje się na kimś mobbing? Gdzie to zgłosić? Jakie dowody trzeba mieć?
Awatar użytkownika
Fryzu6544

15 sie 2019, 17:45

Jak dokładnie wygląda ten mobbing?
Awatar użytkownika
KonsM80

18 wrz 2019, 09:59

Złożyć skargę w PIP, czyli Państwowej Inspekcji Pracy (mają nawet gottowy wzór), potem napisać pozew o mobbing i złożyć go bezpośrednio w Sądzie Pracy.
Jest kilka rodzajów mobbingu (horyzontalny, skośny itp), więc w zależności od rodzaju trzeba zbierać dowody wg zasady:
1 dokumentuj przypadki mobbingu
2 sprzeciwiaj się mobbingowi, komunikuj, że nie akceptujesz tego zachowania
3 zbieraj świadków
4 zbieraj dowody (maile, notatki, nagrania itp.)
5 rozmawiaj o tym, że jesteś ofiarą mobbingu z rodziną i przyjaciółmi
6 spotkaj się z psychologiem, jeśli twoje samopoczucie uległo pogorszeniu z powodu zachowania mobbera względem Ciebie
7 powiedz o mobbingu osobie z działu HR
8 ostatnie to złóż pisemną skargę do szefa lub osoby nadrzędnej

Mało jest niby w nowym przepisie o tym jak to robić i jak udowodnić ale tak wygląda:

Art. 94³ § 2 Kodeksu Pracy: Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Mobberem może być: przełożony, współpracownik, członek zarządu, a nawet szef. Jego działania i zachowania powinny być najczęsćiej: regularne (np. przynajmniej raz w tygodniu), długotrwałe (np. ponad sześć miesięcy), upokarzające, systematyczne i uporczywe.

Jak Fryzu6544 napisał, musisz dokładniej opisać taki problem, a dodatkowo pytać lekarzy (psychologów) jakie to ma na Tobie wpływy.
Ciężko to w kilku zdaniach napisać i wszystkie takie sprawy są osądzane indywidualnie, a ciężko to udowodnić...
Powodzenia
Awatar użytkownika
LUBIANA

23 lis 2019, 21:43

Ja również stawiam na skargę - takich rzeczy to akurat nie ma co przepuszczać.
Awatar użytkownika
rea8194antoni

11 gru 2019, 09:31

ja dużo nagrywałem i próbowalem "namówić" ludzi żeby byli moimi świadkami ale oczywiscie jako facet to patrzyli na mnie że jak ja moge być ofiarą mobiingu... w końcu doszło do tego że skorzystałem z pomocy adwokata. Jak potrzebujesz to moge dac namiar na dobrego prawnika z kancelarii która się nazywa lexstrada. Mi Pan dziubak bardzo pomógł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakłady pracy”

Doradca Finansowy Gdańsk Doradca Finansowy Kraków Biznes Forum
Forum VW Regeneracja wtryskiwaczy Doradca Finansowy Wrocław
Darmowe ogłoszenia o pracę Kredyty dla pracujących za granicą Portal ogólnoteoretyczny
Strony internetowe Zielona Góra Ubezpieczenia Zielona Góra Forum mechaniczne
Skup aut Poznań Organizacja imprez Forum PHP
Skup aut w Poznaniu - wielkopolska Forum webmasterów Kredyty Warszawa