Pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Cv, listy motywacyjne, umowy gospodarcze, umowy zlecenie i o dzieło, ogólnie forum o pracy w Polsce
Awatar użytkownika
Julietta
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2015, 19:59

02 mar 2015, 20:07

Trafiłam właśnie na taki artykuł http://www.praca-zory.pl/porady-dla-pra ... fikacyjnej i szczerze powiedziawszy dowiedziałam się, że przyszły pracodawca nie może pytać o pewne rzeczy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Co istotne - reguluje to nawet kodeks pracy. Czy Wam zdarzyło się, że w czasie rozmowy zadawano Wam jakieś niezręczne pytania? Ja muszę powiedzieć, że najbardziej niefortunnym pytaniem, jakie usłyszałam podczas takich spotkań, było to dotyczące mojego życia osobistego - stanu cywilnego, dzieci, etc. oraz tego, czy w ogóle planuję (KIEDYKOLWIEK!) zajść w ciążę.
Awatar użytkownika
taga
Posty: 192
Rejestracja: 24 maja 2014, 11:41

23 mar 2015, 14:56

Często słyszy się, że przyszli pracodawcy zadają takie pytania. O dziwo, najczęściej kobietom... Ja w sumie nie miałam takich pytań.
Awatar użytkownika
april23
Posty: 349
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:33

21 maja 2015, 21:00

Artykuł, a życie to dwa różne światy. Jeśli zależy Ci na pracy to odpowiesz na każde pytanie.
Awatar użytkownika
harmonia
Posty: 357
Rejestracja: 13 maja 2013, 13:18

28 maja 2015, 09:03

Z tymi pytaniami rzeczywiście różnie bywa. Mnie zawsze najbardziej stresuje to, co ubrać na taką rozmowę. Myślicie, że taka elegancka sukienka z domodi i żakiet by się sprawdziły?
Awatar użytkownika
terwa
Posty: 15
Rejestracja: 21 maja 2015, 20:15

29 maja 2015, 21:37

myślę ze tak, wygląda bardo ładnie.
Awatar użytkownika
mkwiecien001
Posty: 16
Rejestracja: 29 gru 2014, 23:46

11 lip 2015, 15:28

Kodeks pracy kodeksem, a rzeczywistość rzeczywistością ;) Moja kuzynka (doktor chemii), która była rekrutowana do dużej i zasobnej firmy kosmetycznej z własnymi laboratoriami na poważne stanowisko nie tylko usłyszała całą litanię trudnych lub dziwnych pytań, ale po pozytywnej decyzji rekrutera został Jej przedstawiony ostatni, formalny warunek angażu: przez pierwsze dwa lata pracy nie może zajść w ciążę, która - wiadomo - w pewnym momencie skończyłaby się urlopem macierzyńskim. Takie życie. Dziewczyna postawiła na swoim i ku zdziwieniu firmy, sama odrzuciła ofertę ;)

Ja osobiście miałem też kilka sytuacji, w której ktoś pytał mnie o elementy życia prywatnego (na pytania o stan cywilny i posiadanie dzieci przestałem już dawno temu zwracać uwagę, ale zdarzyło się, że rekruter w ostatniej chwili wypalał z czymś nietypowym lub np. bez wcześniejszej informacji zlecał mi zadanie domowe albo takie, które miałem w kwadrans wykonać na miejscu - niby nic, ale człowiek czuje się jakby powrócił do szkolnych czasów niezapowiedzianych sprawdzianów ;) ). Moim zdaniem najlepiej jest sprawdzić porządnie wcześniej pracodawcę, udzielić mu na swój temat wyczerpujących wiadomości jeszcze przed rozmową i znać wzajemne oczekiwania jeszcze przed rozmową o pracę, by możliwie na maksa uniknąć zawczasu sytuacji, w której pojawiają się nieplanowane kwestie lub pytania z zaskoczenia (to zawsze nas na moment wybija ze skupienia i obnaża reakcję, a rekruter to widzi i notuje). Myślę, że taką możliwość daje rekrutacja odwrócona, którą ostatnio mocno promuje nowa platforma Emplocity, reklamująca się anonimowością i jasnymi zasadami. Kto chce, niech sprawdzi :)

P.S. Niektóre pytania podczas rozmów rekrutacyjnych są zadawane nie ze względu na Waszą odpowiedź, ale właśnie po to, aby zbadać Waszą reakcję lub symbolicznie sprawdzić, na ile jesteście asertywni i pozwolicie drugiej stronie ;) Pamiętajcie o tym :)
Awatar użytkownika
marzenka.o
Posty: 236
Rejestracja: 10 sty 2014, 16:30

15 lip 2015, 10:49

Harmonia - sądzę, że takie połączenie jest bardzo bezpieczne. Warto też postawić na ubrania w kolorze granatowym.
Awatar użytkownika
taga
Posty: 192
Rejestracja: 24 maja 2014, 11:41

15 lip 2015, 22:39

Granatowy to biznesowy kolor. Myślę, że to dobry wybór.
Awatar użytkownika
Assasin
Posty: 191
Rejestracja: 04 sty 2014, 18:44

22 lip 2015, 10:38

Ja mam pytanie związane z ubiorem na rozmowę kwalifikacyjną. Wiem, że to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia bo ubiór wiele mówi o człowieku dlatego nie chciałabym nieświadomie popełnić jakiegoś błędu. Słyszałam o metodzie business casualu czy to wystarczy?
Awatar użytkownika
ksiadzojciec
Posty: 12
Rejestracja: 24 lip 2015, 11:25

24 lip 2015, 11:31

Zależy gdzie idziesz, jak jest to jakiś sklep to zwykła koszula by wystarczyła, a nawet zwykłe ubranie :) Do biura to raczej elegancko, a tak to koszula, dżins i buty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”


Doradca Finansowy Gdańsk Doradca Finansowy Kraków Biznes Forum
Forum VW Regeneracja wtryskiwaczy Doradca Finansowy Wrocław
Darmowe ogłoszenia o pracę Kredyty dla pracujących za granicą Portal ogólnoteoretyczny
Strony internetowe Zielona Góra Ubezpieczenia Zielona Góra Forum mechaniczne
Skup aut Poznań Organizacja imprez Forum PHP
Skup aut w Poznaniu - wielkopolska Forum webmasterów Kredyty Warszawa