Problemy w zakładzie pracy i konflikt z pracodawcą

ODPOWIEDZ
admin
Site Admin
Site Admin
Posty: 31
Rejestracja: 25 paź 2018, 23:59
Lokalizacja: Polska

29 kwie 2007, 18:49

W Wielkiej Brytanii działa wiele różnych organizacji, których zadaniem jest udzielanie porad pracownikom i wspieranie ich, jeśli dojdzie do otwartego konfliktu z pracodawcą.

Niektóre z nich to urzędy rządowe, zajmujące się egzekwowaniem przestrzegania określonych praw. Inne są niezależne od rządu i zapewniają porady oraz informacje dotyczące wielu zagadnień. Gdy dochodzi do konfliktu z pracodawcą i nie widać żadnych przesłanek do polubownego rozwiązania sporu, jedyną drogą pozostaje skierowanie sprawy do kolegium do spraw zatrudnienia (Employment Tribunal).

Przy rozwiązywaniu problemów mogą okazać się pomocne:


a) Biuro porad obywatelskich (Citizens Advice Bureau - CAB)

CAB to instytucja nieodpłatnie udzielająca porad i różnych informacji prawnych. Każdego roku CAB pomaga rozwiązać około 6 milionów spraw, które mają kluczowe znaczenie w życiu ludzi, takich jak spory z wierzycielami i dłużnikami, reklamacje konsumenckie, problemy związane z uzyskaniem zasiłków, zatrudnieniem, mieszkaniami, problemy imigrantów oraz różne inne kwestie prawne. Doradcy Citizens Advice Bureau mogą pomóc w wypełnianiu druków, pisaniu listów, negocjacjach z wierzycielami. Mogą też reprezentować swoich klientów w sądzie lud przed kolegium sądowym.


Adres i telefon najbliższego biura porad obywatelskich CAB można odnaleźć na stronach: http://www.citizensadvice.org.uk/contac ... ffices.htm lub http://www.nacab.org.uk.


b) Centrum porad dla osób z Europy Wschodniej (The East European Advice Centre)

East European Advice Centre to działające przy Polskim Ośrodku Społeczno - Kulturalnym biuro doradcze, udzielające porad Polakom i innym obywatelom krajów Europy Wschodniej (Estonii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Montenegro, Republiki Macedońskiej, Rumunii, Bułgarii i Albanii), przebywającym w Zjednoczonym Królestwie. EEAC oferuje porady w zakresie systemu zasiłków, prawa mieszkaniowego, prawa imigracyjnego, zadłużenia, edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej.

Porady udzielane są bezpłatnie i po polsku.

The East European Advice Centre

Palingswick House, 241 King Street, Hammersmith, London, Middlesex, W6 9LP. Biuro mieści się naprzeciw POSK-u, pokoje 209 - 210, tel. 0208 741 1288. Porady telefoniczne udzielane są codziennie oprócz środy, między 14.00 a 15.00. Na nie umówione wcześniej konsultacje (tzw. drop-in sessions) można przyjść w poniedziałki i piątki o 10.00. W pozostałe dni przyjmowani są tylko umówieni klienci.


c) Służba doradztwa, pojednania i arbitrażu (Advisory, Conciliation and Arbitration Service - ACAS)

ACAS jest instytucją publiczną, której misją jest promowanie dobrych stosunków w miejscu pracy.

ACAS wspiera też strony procesowe w przypadku, gdy spór pomiędzy pracownikiem a pracodawcą trafi do kolegium ds. zatrudnienia. Pracownicy służby doradztwa udzielają swojego wsparcia do dnia pierwszej rozprawy w sądzie. Ich zadaniem jest doprowadzenie do ugody sądowej. Wszystkie usługi oferowane są za darmo.

Urzędnicy ACAS nierzadko sami kontaktują się z pracownikiem toczącym spór sądowy (lub pozwanym do sądu), otrzymując wcześniej szczegóły sprawy od Employment Tribunal.

W ACAS można zasięgać opinii w sprawach dotyczących zatrudnienia i ogólnych porad związanych z prawami pracodawców i pracowników. Tel. 0845 747 4747, czynny w godz. 9.00 - 16.00. Linii nie obsługują osoby mówiące po polsku.


d) Związki zawodowe

Związki zawodowe, reprezentujące prawa pracowników, działają w Wlk. Brytanii w wielu firmach i zakładach pracy. Oto kilka najważniejszych zasad normujących ich funkcjonowanie:

- każdy ma prawo należeć do związku

- pracodawca nie musi wiedzieć, że pracownik należy do związku

- wszystko, co pracownik powie reprezentantowi związku, będzie traktowane z zachowaniem poufności.

Średnia składka członkowska wynosi w brytyjskich związkach zawodowych 1 funt tygodniowo dla osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin i 2 funty dla pracujących na całym etacie. Korzyści z opłacania jej mogą być różnorakie. Przynależność do związków może pomóc w korzystaniu z praw pracowniczych i uzyskaniu kolejnych. Związek zawodowy może wpłynąć na podniesienie wynagrodzenia, polepszenie warunków pracy, w tym jej bezpieczeństwa (a przez to zdrowia pracowników) i skierowanie na szkolenia. Zapewnia też wsparcie pracownikom, wobec których stosowany jest mobbing oraz dyskryminowanym. Pomaga również zwolnionym z pracy.

Pomocy u związków zawodowych mogą szukać także osoby nie będące ich członkami.


W razie problemów można kontaktować się bezpośrednio z jednym ze związków lub z linią pomocy związków zawodowych (tel. 0870 600 4882). Szczegółowe informacje o prawach pracowników można znaleźć w internecie na stronach: http://www.tuc.org.uk, http://www.worksmart.org.uk.

Kongres Związków Zawodowych TUC rozprowadza szereg darmowych ulotek, które zawierają wiele informacji o prawie pracy i są wydawane w różnych językach, między innymi w polskim. Można je zamówić dzwoniąc pod wymieniony wyżej numer telefonu bądź pisząc na adres e-mailowy: ctp@tuc.org.uk.


e) Inspektorat standardów biur pośrednictwa pracy (Employment Agency Standards Inspectorate)

Osoby zatrudniane przez biura pośrednictwa pracy, które czują się źle traktowane i podejrzewają, że agencja może łamać prawo, powinny zgłosić swoje zastrzeżenia do rządowego inspektoratu, który ustala dla nich przepisy. Telefon o numerze 0845 955 5105 czynny jest od poniedziałku do piątku, w godz. 9.30 - 16.30.


f) Zrzeszenie rekrutacji i zatrudnienia (Recruitment and Employment Confederation - REC)

Część biur pośrednictwa pracy (zwykle te lepsze) należy do zrzeszenia rekrutacji i zatrudnienia. Tym samym są one zobowiązane do przestrzegania norm określonych przez REC. Jeśli więc biuro umieściło symbol REC w swojej siedzibie lub używa go w dokumentacji, jego pracownicy, jeżeli czują się pokrzywdzeni, mogą złożyć skargę w zrzeszeniu.


Recruitment and Employment Confederation London Office, 36-38 Mortimer Street, London, W1W 7RG, tel. 0207 462 3260, fax 0207 255 2878.

Woking Office, Albion House, Chertsey Road, Woking, Surrey, GU21 6BT.

tel. 0207 462 3260, fax 0148 371 4979, e-mail: info@rec.uk.com, http://www.rec.uk.com.



g) Kierownictwo do spraw higieny i bezpieczeństwa pracy (Health and Safety Executive - HSE)

HSE oferuje rady i informacje dotyczące zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy.


HSE Infoline, Caerphilly Business Park, Caerphilly, CF83 3GG.

Lokalne biura HSE pracują od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 - 17.00. Ich pełną listę wraz z mapami można znaleźć pod adresem: http://www.hse.gov.uk/contact/maps/index.htm.

Szczegółowych odpowiedzi na pytania może udzielić ekspert WSE. Pytania do niego można wysyłać ze strony: http://www.hse.gov.uk/contact/enquiry.htm.

Infolinia: 0845 345 0055, fax 0845 408 9566, minicom: 0845 408 9577, http://www.hse.gov.uk, e-mail: hse.infoline@natbrit.com.


h) Ministerstwo handlu i przemysłu (Department of Trade and Industry - DTI)

Department of Trade and Industry odpowiada w Wielkiej Brytanii za sprawy handlu, pracowników, konsumentów, nauki i energii. Szczególnie zainteresowane jest poprawą sytuacji pracowników oraz tworzeniem warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości.

Na stronie internetowej DTI można uzyskać wiele istotnych informacji dotyczących np.:

- praw pracowników

- prowadzenia biznesu

- praw pracowników spoza Wielkiej Brytanii, w tym broszurę w języku polskim "Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Poznaj swoje prawa i dowiedz się, jak uzyskać pomoc i informacje. Poradnik dla pracowników polskich".

W celu uzyskania informacji dotyczących zatrudnienia można pisać na adres:

Department of Trade and Industry, Response Centre, 1 Victoria Street, London SW1H 0ET,

151 Buckingham Palace Road, London SW1W 9SS,

Kingsgate House, 66-74 Victoria Street, London SW1E 6SW.

Można też wysłać e-mail'a na adres: dti.enquiries@dti.gsi.gov.uk.

Odpowiedź powinna nadejść najpóźniej po 15 dniach roboczych. Infolinia: 0207 215 5000, minicom: 0207 215 6740. Pytania można też wysłać faksem: 0207 215 0105.


i) Telefon ratunkowy krajowej płacy minimalnej (National Minimum Wage Helpline)

Tel. 0845 600 0678.


Pomocne mogą być też:


j) Komisja do spraw równouprawnienia (Equal Opportunities Commission)

Tel. 0845 601 5901, http://www.eoc.org.uk.


k) Komisja do spraw równości rasowej (Commission for Racial Equality)

Tel. 0207 939 0000, http://www.cre.gov.uk.


l) Komisja praw dla niepełnosprawnych (Disability Rights Commission)

Tel. 0845 762 2633, http://www.disability.gov.uk.


ł) Prawo pracy dla homoseksualistów i lesbijek (Lesbian and Gay Employment Rights)

Tel. 0207 704 6066, http://www.lager.dircon.co.uk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradnik nt. pracy w Anglii”


Doradca Finansowy Gdańsk Doradca Finansowy Kraków Biznes Forum
Forum VW Regeneracja wtryskiwaczy Doradca Finansowy Wrocław
Darmowe ogłoszenia o pracę Kredyty dla pracujących za granicą Portal ogólnoteoretyczny
Strony internetowe Zielona Góra Ubezpieczenia Zielona Góra Forum mechaniczne
Skup aut Poznań Organizacja imprez Forum PHP
Skup aut w Poznaniu - wielkopolska Forum webmasterów Kredyty Warszawa