Prawa osób zatrudnionych przez biura pośrednictwa pracy

ODPOWIEDZ
admin
Site Admin
Site Admin
Posty: 31
Rejestracja: 25 paź 2018, 23:59
Lokalizacja: Polska

29 kwie 2007, 18:22

Osoby poszukujące pracy mogą skorzystać z pośrednictwa agencji zatrudnienia.

Agencje pracy dzielą się na dwie kategorie: EA - Employment Agencies oraz EB - Employment Businesses. Agencje typu EA kontaktują pracownika bezpośrednio z przedsiębiorstwem. W tym wypadku pracownik podpisuje kontrakt o pracę z firmą, dla której będzie pracować. Agencje typu EB najczęściej specjalizują się w szukaniu pracy krótkoterminowej. Kontrakt podpisywany jest z agencją, a nie z bezpośrednim pracodawcą. Często jednak zdarza się, że agencje działają na obu zasadach.


a) brak opłat

Agencje pośrednictwa pracy utrzymują się z pieniędzy uzyskanych od pracodawców poszukujących pracowników. Od osób, które poszukują zajęcia, nie mogą natomiast żądać zapłaty ani za zarejestrowanie się, ani za samo znalezienie pracy. Biura pośrednictwa pracy nie mogą też wymagać od osoby poszukującej pracy, aby zakupiła od niej takie produkty czy usługi jak np. pisanie CV, szkolenia, osobisty sprzęt ochronny. Niedozwolone jest, by stawiano to jako warunek szukania pracy dla zgłaszających się do agencji osób.

Raz jeszcze trzeba podkreślić, że agencje pośrednictwa pracy powinny dostawać pieniądze wyłącznie od pracodawców poszukujących pracowników, nie zaś od tych, którzy poszukują pracy.


b) wynagrodzenie za pracę

Biuro nie może wstrzymać wypłaty wynagrodzenia ze względu na to, że nie dostało swojej zapłaty od przedsiębiorstwa czy organizacji, dla której pracował lub pracuje pracownik, ani też dlatego, że nie może otrzymać podpisanego rachunku (time sheet - karta wyszczególniająca liczbę przepracowanych godzin w danym okresie rozliczeniowym dla danego rodzaju pracy). Jeśli pracodawca odmówi podpisania takiego rachunku, ustalenie liczby godzin, które przepracował pracownik, jest obowiązkiem biura. Za wszystkie te godziny pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie.


c) pisemna deklaracja warunków i zastrzeżeń

Każdy, kto zapisze się do agencji, powinien otrzymać pisemną deklarację warunków i zastrzeżeń, i to zanim rozpocznie jakąkolwiek pracę. Taką deklarację powinny dostać osoby, dla których biuro szuka pracy tymczasowej, jak również stałej.

Od chwili, gdy warunki i zastrzeżenia zostaną uzgodnione i potwierdzone na piśmie, nie powinny ulegać zmianie bez zgody osoby poszukującej pracy. Natomiast wszystkie uzgodnione zmiany powinny być potwierdzone na piśmie w ciągu pięciu dni roboczych od ich przyjęcia.

Jeśli biuro pośrednictwa znalazło dla osoby poszukującej pracę tymczasową, wówczas pisemne porozumienie powinno zawierać:

. opis statusu prawnego osoby, która ma podjąć pracę - może ona zostać sklasyfikowana jako pracownik biura lub jako robotnik zatrudniony na podstawie umowy o świadczeniu usług

. wyraźne stwierdzenie, że osoba podejmująca zatrudnienie otrzyma wynagrodzenie za każdą wykonaną pracę

. termin wypowiedzenia, które w przypadku zerwania umowy pracownik ma obowiązek złożyć, a ma prawo otrzymać

. stawkę płacy, którą otrzyma pracownik

. termin wypłaty wynagrodzenia (określenie, czy będzie ono wypłacane tygodniowo czy miesięcznie)

. liczbę dni płatnego urlopu, który przysługuje pracownikowi. Większość osób zatrudnionych przez biura pośrednictwa pracy podlega przepisom ogólnym, w związku z czym przysługuje im prawo do przynajmniej czterech tygodni płatnego urlopu w ciągu roku.

Jeśli biuro znalazło dla osoby poszukującej pracę stałą (na zasadzie agencji EA), szczegółową umowę należy podpisać z pracodawcą.


d) bezpieczeństwo i higiena pracy

Pracodawca i osoba nadzorująca miejsce pracy mają obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy, chroniących ich zdrowie, bezpieczeństwo i mienie.

Pracodawca ma obowiązek powiadomić pracownika o wszelkich zagrożeniach dla zdrowia i bezpieczeństwa oraz, w razie potrzeby, odpowiednio go poinstruować i przeszkolić.

Jeżeli pracownik ma obawy dotyczące warunków higieny i bezpieczeństwa w

miejscu pracy, powinien powiadomić o tym najpierw przełożonego lub osobę odpowiedzialną za sprawy BHP, lub przedstawiciela związków zawodowych (jeśli takie działają w danym zakładzie). Jeżeli pracownik nadal nie będzie uspokojony i usatysfakcjonowany, może się skontaktować z nadzorem BHP (Health and Safety Executive - HSC), dzwoniąc pod numer infolinii 0870 154 5500. Osoba, która chce rozmawiać po polsku, powinna zgłosić to operatorowi. Należy dodać, że pracownicy infolinii traktują wszystkie zgłoszenia w sposób ściśle poufny.

Także biura pośrednictwa pracy mają obowiązek poinformować o wszelkich zagrożeniach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, znanych przedsiębiorstwu, do którego kierują pracowników oraz o podjętych środkach przeciwdziałających lub kontrolujących te zagrożenia. Obowiązkiem agencji jest nadzorowanie, czy firma, która zatrudnia pracownika, spełnia wymogi bezpieczeństwa i higieny.
Awatar użytkownika
Fazbetrrlis
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2015, 11:27

09 mar 2015, 11:29

Ja jestem ciekaw czy jeśli zatrudniam się przez biuro pośrednictwa pracy to czy te biuro oferuje jakieś czy trzeba samemu sobie załatwiać czy też firma w której zostanę zatrudniony jest za to odpowiedzialna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradnik nt. pracy w Anglii”


Doradca Finansowy Gdańsk Doradca Finansowy Kraków Biznes Forum
Forum VW Regeneracja wtryskiwaczy Doradca Finansowy Wrocław
Darmowe ogłoszenia o pracę Kredyty dla pracujących za granicą Portal ogólnoteoretyczny
Strony internetowe Zielona Góra Ubezpieczenia Zielona Góra Forum mechaniczne
Skup aut Poznań Organizacja imprez Forum PHP
Skup aut w Poznaniu - wielkopolska Forum webmasterów Kredyty Warszawa